PANDEMİNİN TEKNOLOJİYE ETKİSİ

PANDEMİNİN TEKNOLOJİYE ETKİSİ

PANDEMİNİN TEKNOLOJİYE ETKİSİ

Pandemi dünyanın bütününü ya da büyük bir bölümünü etkisi altına alan salgın hastalıklara verilen addır. Çin’in Vuhan şehrinden yayılmaya başlayan Covid-19 virüsü tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hızlı bir şekilde yakın temasta ve hijyen kurallarına uyumaması ile yayılan bu virüs küresel bir sorun haline gelmiştir. Virüsün yayılma hızı çok fazla olduğu için insanların tedbirlere özenle dikkat etmesi gerekiyor. Çok fazla sayıda ölüme sebep olan Covid-19 sebebi ile insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Virüsün yayılmasını önlemek amacı ile sosyal hayat neredeyse durma noktasına geldi. Bunların yanı sıra bir ülke için en önemli olan eğitim süreci de maalesef virüs tehdidinden dolayı olumsuz bir sürece girdi. Ülkemizde ve salgının yayıldığı bütün ülkelerde eğitime ara verildi. Mümkün olduğunca işyerleri kapatılarak evden internet aracılığı ile bilgisayar ve akıllı cihazlar üzerinden çalışmalar yapılmaya başlandı.

Pandemi Döneminde Teknolojik Gelişmeler

Pandemi sürecinde işverenler ve çalışanlar teknolojik aletler üzerinden faaliyet göstermeye başladı. Eğitim işlemleri, bankacılık işlemleri, fabrikalardaki rutin üretim işleri dışındaki bütün sektörler internet üzerinden faaliyetlerine devam etmek zorunda kaldı. Pandeminin Teknolojiye Etkisi kendisini belki de en çok eğitim alanında gösteriyor. Eğitime ara verilmesinin ardından öğretmenler öğrencilerine internet üzerinden online olarak derslerini vermeye devam ediyor. Öğretmenler ve öğrenciler teknolojiden faydalanarak eğitim sürecini aktif olarak sürdürüyor. İlköğretim, ortaöğretim, ön lisans, lisans bütün eğitim alanlarında yapılan sınavlarda yine teknolojik aletler ile internet üzerinden yapılıyor.

 

PPandeminin Teknolojiye Etkisi çok fazladır. Küçük büyük herkesin eve kapanmak zorunda kaldığı bu süreçte eğitim, alışverişler, ödemeler ve bunun gibi birçok işlem teknolojik cihazlar vasıtası ile yapılıyor. Eve kapanan küçük büyük bütün bireyler televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon gibi teknolojik aletler ile vakit geçirmeye çalışıyor. Bu durum Pandeminin Teknolojiye Etkisi ile ilgili tüm gerçeği gözler önüne seriyor. Normal şartlarda bireylerin çok fazla vakit geçirilmesinin önerilmediği bütün teknolojik cihazlar pandemi süreci sebebi ile hayatımızın merkezi haline gelmiş durumdadır. Teknolojiden zaten her an evlerde, işyerlerinde, yolda, sokakta faydalanırken pandeminin getirdiği yasaklar sayesinde insanlar tamamen teknolojiye adapte bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor.

 

YazarKeyfi | Hayata Dair

48 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir