Sanal Para Nedir ? Bitcoin Nedir ?

Sanal Para Nedir ? Bitcoin Nedir ?

Sanal Para Nedir ? Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, Ethereum, Ripple. Günümüzde isimlerini sıkça duyduğumuz ve artık hayatımızın içinde geniş yer bulan isimler, birer sanal para birimi ve gelecekte fiziki paraların yerini tamamen alacakları düşünülüyor.

Bizde hala bu isimleri duymayanlar, varlıklarını bilip, hakkında bilgi sahibi olmayanlar için bir  yazı hazırladık.

Sanal Para nedir ?

Alınan bir mal veya hizmete karşılık olarak, online ödeme yapmanızı sağlayan, nakit paranın, sanal versiyonundan oluşan bir teknolojidir. Herhangi bir kamu ve otoriteye bağlı olmayan bu dijital paraları, kripto para olarak da adlandırabiliriz.

Dijital ortamda oluşturulan ve internet üzerinden aktarılabilen bu para birimi, herhangi bir ülkenin ekonomisi ile alakası yoktur ve aracı kuruma ihtiyaç duymaz.

Sanal Para ne zaman çıktı ?

Günümüzde hala kimliğinin, gerçek olup olmadığı tartışılan Satoshi Nakamoto tarafından ilk kripto para birimi Bitcoin, 2009 yılında üretilmiştir. Bitcoin’ in çıkışından sonra farklı başka kripto paralarda piyasaya sürülmüştür. Bunlara ise altcoin adı verilmektedir.

 

Bitcoin (BTC) Nedir ?

2009 yılında ilk üretilen kripto para olmasının yanında, en bilinen ve en değerli kripto para da Bitcoin’ dir. Kullanıcılarına hızlı ve düşük maliyetli transfer sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır. Günümüzde BTC kısaltma adı kullanılmaktadır. BTC cüzdanı sahibi, kendi kimliğini açıklamadığı sürece kim olduğu bilinmemesi sebebiyle, gizlilik sağlar.

BTC sayısı 21 milyon genesis blok ile sınırlandırılmıştır. Günümüzde üretilmiş toplam BTC miktarı ise 18 milyon 443 bindir. Böylece toplam BTC miktarının yüzde doksanı neredeyse üretilmiştir. 2020 yılı Temmuz ayı itibariyle, dolaşımda yer alan toplam BTC miktarı 182.967.290 milyar dolara çıkmıştır.

Tarihte gerçekleştirilen ilk BTC ile alışveriş ise Satoshi Nakamoto’ nun yardımcısı Hal Finney tarafından gerçekleştirilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihinde, Hal Finney bir pizza siparişi için 10 bin BTC ödemiştir.

1 Bitcoin Kaç TL ?

2020 yılı Aralık ayı itibariyle 1 BTC, 19 bin dolara yani 149 bin Türk Lirasına denk gelmektedir. Bugüne kadar ki en yüksek değerine 2017 yılında ulaşmıştır. 17 Aralık 2017 tarihinde en yüksek değeri olan 20 bin 89 dolara çıkmıştır.

 

YazarKeyfi | Hayata Dair

75 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir