İLK BİLGİSAYAR VE SON BİLGİSAYAR KARŞILAŞTIRMASI

İLK BİLGİSAYAR VE SON BİLGİSAYAR KARŞILAŞTIRMASI

İLK ÜRETİLEN BİLGİSAYAR VE SON ÜRETİM BİLGİSAYAR KARŞILAŞTIRMASI

 

ENİAC (İlk Bilgisayar)
ENİAC (İlk Bilgisayar)

İlk bilgisayarın abaküs olduğu söylenmektedir ama tam anlamıyla bilgisayar denildiğinde Tarihte bilinen ilk bilgisayar Eniac olarak tanınır. Tarihte ilk geliştirilen bilgisayarlar 20. Yüzyıl’da insanlığın karşısına çıkmaya başlamıştır. İlk bilgisayarların büyüklüğü ortalama bir oda kadardı. İlk üretilen bilgisayarlar günümüzdeki bilgisayar teknolojilerine göre çok daha fazla elektrik tüketerek çok kısıtlı sayıda işlem yapabiliyordu. Eniac, tarihte üretilen ilk elektrikli bilgisayardır. Bilgisayar genel tabir ile hesaplama süreçlerini en aza indirgeyen sistemler anlamını taşır. Bu sebeple tarihte bilinen en eski bilgisayarlar sayı boncukları olarak gösterilir. Fakat günümüzde kullanılan bilgisayar teknolojilerinin her birinin  yazılımdan ibaret olması tarihteki bilgisayar olarak adlandırılan diğer nesneler ile arasındaki en büyük farktır. İlk Üretilen Bilgisayar Ve Son Üretim Bilgisayar Karşılaştırması teknolojide ne kadar ilerlediğimizi gözler önüne seriyor.

 

Kuantum Bilgisayar Nedir?

Neredeyse bir oda büyüklüğünde olan ilk bilgisayarlar herhangi bir müzik parçasını bile hafızasında tutamayacak kapasitedeydi. Amerikan ordusunun desteğiyle geliştirilen ilk bilgisayar top atışlarındaki hesaplamalara yardımcı olabilmesi için tasarlanmıştır. Yaklaşık olarak 75 yıllık bir süre içerisinde bilgisayarın gelişimi bir çığır açarak ilk üretilen bilgisayar ile son üretim bilgisayarların karşılaştırılamayacağı kadar bir ilerleme kat etmiştir. Tarihte kişiye özel üretilerek satışa başlanan bilgisayarlar 1965 yılından sonra Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Bugünün dolar değeri ile yaklaşık olarak ilk satışa çıkan kişisel bilgisayarlar 25.000 dolar bandında satılıyordu. Kuantum bilgisayarlar günümüzde kullanılan ortalama bilgisayarların ancak 10.000 yılda yapabileceği bir işlemi 200 saniye de yapabiliyor. İlk Üretilen Bilgisayar Ve Son Üretim Bilgisayar Karşılaştırması hal böyle olunca aradaki farkı net bir şekilde ortaya koyuyor.

Kuantum Bilgisayar

Günümüzde kullanılan fiber optik bağlantıların sağlamış olduğu işlem hızlarındaki gibi kuantum bilgisayarlarda yapılmak istenen işlemler ışık hızı ile gerçekleştirecek. Kuantum mekaniğinin kullanılması ile tasarlanacak olan bilgisayarlar çok yüksek verimli işlem güçlerine sahip olacak. Kıyaslanamayacak bir şekilde İlk Üretilen Bilgisayar Ve Son Üretim Bilgisayar Karşılaştırması tabiri caizse profesyonel bir futbolcu ile hayatında hiçbir zaman top görmemiş bir insanın futbola bakış açısı gibi düşünülebilir. Kuantum bilgisayarlar çözüme kavuşturmak istenen sonuçlar ile ilgili insanların karşısına birden fazla iyi olabilecek sonuç ortaya çıkaracak. Kuantum bilgisayar üzerine devam eden çalışmaların tahminen 2030’lu yıllarda şirketlere maddi olarak geri dönüş alacağı öngörülüyor.

 

YazarKeyfi | Hayata Dair 

 

34 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir