Bitki Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitki Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitki Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kış aylarının gelmesi ve içinde bulunduğumuz pandemi dönemi sebebiyle hepimiz bağışıklığımızı nasıl kuvvetlendirebiliriz diye araştırıyoruz. Doğal şifa kaynağı olarak gördüğümüz bitki çaylarına olan ilgi ise her geçen gün artmakta. Bitki çayları denince akla şifa kaynağı gelir.

Mikroplar ile savaşmaktan, yağ yakmaya, mide bulantısından, depresyona kadar birçok süreçte bitki çaylarının faydası var. Türkiye topraklarında çok fazla şifalı bitkinin yetişmesi de bitki çayına, büyük küçük demeden herkesin ilgisini arttırdı.

Her ne kadar birçok faydası bulunsa da bitki çaylarını çok fazla tüketmekte, sağlığa zarar verebiliyor. Bu sebeple gerekli araştırmaları gerçekleştirmeden, kulaktan duyma bilgiler ile tüketmemenizi öneririz.

Bitki Çayı2

Bitki Çayları Faydaları

Gösterilen ilgi ve popülerlik bu kadar artmışken biz de sizler için bitki çaylarını ve bitki çaylarının faydalarını listeledik.

 

Yeşil Çay ve Faydaları

Günümüzde en çok tüketilen bitki çaylarının başında, güçlü bir antioksidan olan yeşil çay geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, metabolizmayı hızlandırması sebebiyle popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır. Kafein oranının yüksek olması sebebiyle günlük önerilen miktardan fazla tüketilmemelidir.

 

Ada Çayı ve FaydalarıAdaçayı

Karaciğeri temizleme özelliği ve vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlaması sebebiyle yumuşak içime sahip ada çayı en çok tercih edilen bir diğer bitki çayı. Ayrıca strese iyi gelmesi ve gargara olarak kullanıldığında boğaz ağrılarına faydası bulunan ada çayı, hamile ve çocuklarda önerilmemektedir. Tansiyonu arttıran özelliği de bulunan ada çayını kalp hastaları dikkatli kullanmalıdır.

 

Rezene Çayı

Rezene Çayı ve Faydaları

Kabızlık problemine karşı oldukça faydalı olduğu bilinen rezene çayı, gaz ve mide problemleri yaşayanlar için birebirdir. Emrizen kadınlarda süt miktarını da arttırdığı bilinmektedir. Günlük 2 fincandan fazla içilmesi ise zararlıdır.

 

 

Papatya Çayı

Papatya Çayı ve Faydaları

Stresli ve yoğun bir gün geçirdikten sonra, papatya çayı sakinleştirici özelliği ile tam aradığınız şey. Kasları gevşetme özelliği ve stresi azaltıcı özellikleri ile tercih edilmesinin dışında, kadınlarda adet dönemlerinde ağrılarında azalmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için de tercih edebileceğiniz papatya çayını, epilepsi  hastalarının kullanması önerilmemektedir.

 

Ekinezya Çayı ve Faydaları

Grip, nezle gibi hastalıkların arttığı kış aylarında popülaritesi artan çaylardan biride ekinezya çayı. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarına iyi gelen ekinezya çayı, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

 

YazarKeyfi | Hayata Dair 

107 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir