Nabizade Nazım ve Karabibik

Nabizade Nazım ve Karabibik

 NABİZADE NAZIM KİMDİR ?

Nabizade Nazım, Tanzimat dönemi sanatçısıdır. Naturalizm akımının ilk izlerini bu yazarda görürüz. Eserle yazara bakacak olursak yazarın eserinin önsözünde ‘‘Okuyucuma’’ adlı bölümde yaptığı açıklamada okuyucularına, bu akıma dair bilgi vermek istediğini, bu akımı da öğretmek istediğini ve bu akıma dair önyargıları kırmak istediğini anlıyoruz. Belli ki yazarın amacı Türk Edebiyatına yeni bir şeyler katmak istemektedir. Neredeyse tüm özellikleri birbiriyle aynı olan Realizm ve Naturalizm akımları açısından Karabibik eserini incelediğimizde eserin bu iki akımın özelliklerini tümüyle taşıdığını görüyoruz.

Fazlaca ‘‘gerçeklik’’ anlayışını benimseyen bu akımların eserde de olayların gerçeklikle yansıtıldığını söyleyebiliriz. Natüralizm akımı özelliklerinden biri de insan psikilojisiyle fizyolojisini birbirine bağlı kabul eden natüralistler, eserlerinde kahramanların fiziksel özelliklerini çok ayrıntılı olarak vermeleridir.

Yazar da eserde Karabibik’i tasvir ederken bu özelliği başarıyla uygulamıştır. ‘‘…kayış gibi sert ve siyah olan vücudunun…’’ cümlesinde olduğu gibi. Bu anlatımla doğal, tamamen ‘‘olabilirlik’’ ‘‘gerçeklik’’ esası görülür. Hatta seçilen konu, anlatım şekli, kişiler, yer oldukça gerçekçidir.

Realizmde gerçek hayatın anlatılması esas olduğu için realistlerin eserlerinde toplumun sıradan kişilerine rastlanır. Eserlerinde daha çok yaşamın olağan olaylarına yönelen gerçekler, çok basit bir konuyu bile ele alırlar.. ‘‘tanımında olduğu gibi eser incelendiğinde Karabibik’in ve eserde bahsi geçen karakterlerin sıradanlığı ile anlatılan tarla, hayvan, aşk, evlilik, pazarlık gibi unsurlarla oluşturulan olayların muhtemel oluşu bu tanımında eserde var oluşunu ispatlar. Ayrıca yazar, diyalogları oluştururken de doğallığı, gerçekçiliği benimsemiştir. ‘‘Eheey Deli Ali!  İspirto vaa mı?’’ cümlesinde ve bütün diyaloglarında halk ağzını, dilini olduğu gibi yazmıştır.

Özetle Karabibik hem Naturalizm hem de Realizm esasları üzerine yazılmış ve her cümlesinde bu akımın özelliklerini net görebileceğimiz, nesnel, objektif, gerçekçi bir eserdir.

 

 

 

YazarKeyfi | Hayata Dair 

114 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Bloggerları seviyorum ve konusunda çok fazla içerik okudum ama bu yazı gerçekten titiz bir yazı, devam edin.

  2. Yazılarınızdan iyi bilgiler buluyorum.

  3. 1 ay önce

    Şu anda Blog piyasadaki en iyi blog platformu gibi görünüyor.

  4. 1 ay önce

    WordPress tasarımınızı seviyorum, nereden buldunuz?

  5. Nabizade Nazım ve Karabibik hakkında bir sürü şey öğrendim teşekkür ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir