Akıllı Süpürgeler ve Gelişimi

Akıllı Süpürgeler ve Gelişimi

Akıllı Süpürgelerin Gelişimi

Akıllı süpürgeler; belli bir algoritma ile sınırlı olmaksızın insan etkileşimi gerekmeden çalışabilen elektrikli süpürgelerdir. Robot süpürge olarak da bilinirler. Yumuşak veya sert yüzeylerdeki maddeleri kendi kendilerine çekebilir ve akıllı süpürgelerin bazı tipleri yine otomatik bir şekilde kendiliğinden şarj olabilirler.

 

Akıllı Süpürgelerin Tarihçesi

Ticari anlamda ilk robot (akıllı) süpürge 2001’de Electrolux tarafından üretilmiştir. Bu süpürge modelinin Trilobite olup; 2002 yılında ise aynı firma tarafından iRobot Roomba isimli bir model piyasaya sürülmüştür. 2009 Kasım tarihine kadar bu modelden yaklaşık 3.8 milyon tane satılmıştır. Scooba ve iRobot Roomba modelleri ülkemizde Kasım 2009 tarihinten itibaren satılmaya başlanmıştır. Neato serilerinin ilk satışları ise Türkiye’de 2013 yılının Eylül ayında gerçekleşmiş ve o günden beri devam etmektedir.

 

Popüler Akıllı Süpürge Modelleri

En çok rağbet gören akıllı süpürgeler şu şekilde sıralanabilir:

Electrolux Trilobite

Akıllı süpürgelerin ticari olarak bildiğimiz ilk modeli budur. Mâliyeti yüksek olduğu için çok geniş bir kullanıcı kitlesi kazanamamıştır. 2.0 sürümününün ardından üretimine son verilmiştir. Sonar sensörlerin kullanıldığı bu süpürge modeli içinde bulunduğu alanın haritasını çıkarma yeteneğine sahiptir. Harita eşliğinde navigasyon yaptığından dolayı, bir süpürdüğü yeri bir daha süpürmemekte; herhangi bir objeye çarpmamakta ve dar boşluklardan geçmeye çalışmamaktadır.

 

 

iRobot Roomba

iRobot, Amerikalı bir robotik firmasıdır. Söz konusu model bu firma tarafından üretilmiş ve 2002’den beri 10 milyonun üzerinde satılmıştır. Bugün en fazla satışı yapılan akıllı süpürge olma özelliğine sahiptir. İnfrared navigasyon sensörlerinin ve çarpışma sensörlerinin yer aldığı bu model; bulunduğu ortamı tamamen dolaşmak suretiyle her noktayı süpürebilecek şekilde bir algoritma ile geliştirilmiştir. Tek şarjda ortalama 100m2 alanı temizleme kabiliyeti vardır. Fırçalayarak temizleyebilen bu süpürge modelinin 800 serisi 2013’ün sonunda piyasaya sürülmüştür.

RoboTurka v1

MoPromo Teknoloji firmasının geliştirdiği ve 2009 yılında piyasaya sürülen bu model; dairesel/ spiral temizlikyapabilmekte ve böylece ev içerisinde optimal temizliğin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Temizlediği yüzeylere ultraviyole ışık yaymakta ve paspas (silme) özelliğine de sahiptir.

 

 

 

Neato XV serisi

NeatoRobotics firmasına ait olan bu ürün; vakum motoruyla ve lazer ışınlarıyla çalışmaktadır. Lazer haritalama ve geniş fırçalar bu robotu ön plana çıkaran önemli detaylardır. Şarj olduktan sonra kaldığı yerden devam edebilir ve bu işlemi 4 kez tekrarlayabilirler. Yeni Botvac serileri2014 yılında çıkmıştır. Bu modellerde medikal özellikli HEPA filtresi, 0.8 ltlik toz toplama haznesi, ana temizlik fırçası ve mıknatıslı yan fırça bulunmaktadır.

 

iRobot Scooba

Bu ürünün iki farklı modeli mevcuttur. Scooba 390 modeli tek şarjla en fazla 80 metrekare alanı temizleyebilirken; Scooba 230 modeli ise ortalama 30 metrekare alanı süpürebilmektedir. Bu modelin üretimi 2014 yılında sonlandırılmıştır.

 

 

YazarKeyfi | Hayata Dair

52 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  Ben bir erkek olarak herkesin akıllı süpürge almasını tavsiye ederim

 2. Ev süpürgesi mi akıllı süpürge mi tabii ki akıllı süpürgeyi tek geçerim

 3. Bu teknoloji her eve şart arkadaş

 4. Ben akıllı süpürge alacağım da hangisini tavsiye edersiniz????????

 5. Bilgilendirici bir yazı olmuş

 6. Bu yazıyı okurken çok keyif aldım

 7. Admin süpersin sen yaaa

 8. You are the king man, admin

 9. Yengemler kullanıyor, ama onların kullandığı akıllı süpürge düşük model ben daha kalitelisini almayı düşünüyorum

 10. Akıllı süpürge alsam mı acaba yaaa ?

 11. Akıllı süpürge bugün kaç para bilyo musunuz?

 12. en yakın zaman da alıyorum bunu

 13. Ben bu ürünü aldığımdan beri süpürge açmadım. Bir ara açtığımda sesi bana çok gürültülü geldi. Bekar bir erkek olarak çok işimi görüyor. Temizliği severim. Bu akıllı süpürge çok faydama oldu

 14. Eşim çok istiyordu ben almıyordum bu akıllı süpürge denen şeyi, ama son 5 aydır yani aldığımdan beri eşim artık süpürmekle uğraşmıyor… Süper aletttt

 15. Ya bu süpürgelere bayılyorum. Çok rahatlık sağlıyorlar, annem ve benim için çok rahat oldu süper yaa

 16. Akıllı süpürge kullanıyorum, gayet memnunum

 17. Faydalı

 18. Güzel bir yazı olmuş.

 19. Ben bir kullanıcısı olarak akıllı süpürgelerin herkesin almasını isterim. Bu da bir not

 20. ya bu akıllı süpürgeler ne kadar da gelişmiş, çok güzel şeyler bunlar yaaa

 21. Ya ben ne zamandır böyle bir bilgilendirici yazı arıyordum tam akıllı süpürge alacaktım.

 22. Great text, enjoyed it.

 23. Ellerinize sağlık, faydalı

 24. Tam aradığım yazı, teşekkürler

 25. Bilgi dolu bir yazı olmuş

 26. Başarılı…

 27. Akıllı süpürge kullananlar memnun mu acaba???

 28. Ben kullanıyorum çok memnunum.

 29. Akıllı süpürgelerin bu kadar hızlı gelişeceğini hiç düşünmezdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.