Apple’in Kurucusu : Steve Jobs

Apple’in Kurucusu : Steve Jobs

Steve Jobs Hayatı

Steve Jobs; Apple Bilgisayar’ın kurucu ortaklarındandır. Aynı zamanda CEO’su ve genel müdürüdür. 24 Şubat 1955 tarihinde doğmuştur. Walt Disney ve  Pixar firmalarının  yönetim kurulundada görev almıştır. 2010 yılında şahsî serveti 6.1 milyar dolara ulaşmış; teknoloji sektörünün en zenginlerinden biri olarak gösterilmiştir. Tekrar eden karaciğer hastalıkları sebebiyle bir müddet firmadan ayrılmış ve tedavisine yönelmiştir.

Abdulfattah John Jandali ile Joanne Carole Schieble çiftinin çocuğudur. Fakat ailesi ona bakabilecek maddi güce sahip olmadığı için doğumunun ardından 1 hafta sonra kendisini  Clara ve Paul Jobs çiftine evlatlık olarak vermiştir.

Steve Jobs;  Reed Koleji’negirmiş olmasına rağmen okulu yarıda bırakmış ve kutu toplayıp satarak geçinmeye başlamıştır. Bu süreçte kampüsteki bazı derslere girmeyi sürdürmüştür.

Kariyeri

Steve Jobs; 1974’te Kaliforniya’ya dönmüş; Steve Wozniak ile birlikte Homebrew Bilgisayar Klübü’nde çalışmaya başlamıştır. Öte yandan oyun geliştiricisi olarak Atari’de de çalışmıştır. Bir miktar para biriktirip Hindistan’ı ziyaret etmiş; Budizm diniyle burada tanışmıştır.

Apple’ı  Ronald Wayneile Steve Wozniak ile birlikte 1976 tarihinde kurmuştur. Apple; kısa zamanda alanının en modern firmalarından biri hâline gelmiş ve en büyük teknoloji devleri arasında yerini almıştır.

1984 tarihinde; dönemin en iyi bilgisayarı Macintosh piyasaya sürülmüştür. Ancak Steve Jobs; kendi firmasından 1985 yılında kendi kurduğu firmadan kovulmuştur.

Bunun üzerine Jobs; NeXT isimli bir bilgisayar firması kurmuştur. Burada pahalı ve işlevsel bilgisayarlar üretilmeye başlanmıştır. Firma 1993 yılı itibariyle donanım üretimini sonlandırmış ve yalnızca yazılım geliştirmeye başlamıştır. NeXT firması,  Apple’a429 milyon dolara 1996 yılında satılmış olup; Steve Jobs 2000 yılında Apple’ın yönetim kurulu üyelerinden biri olmuştur.

 

Başarıları

243 patentli ürünün patent sahibi/üreticisidir.

Adaptörlerden klavyelere, kullanıcı arayüzlerinden bilgisayarlara kadar pek çok ürünün üretimini gerçekleştirmiştir. Bundan dolayı mobil teknoloji sektörünün gelişmesinde büyük bir paya sahiptir.

Kişisel Hayatı

19 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 3 çocuğu olmuştur. 2004 yılında pankreas kanserine yakalanmış ancak başarılı bir ameliyatın ardından bu hastalığı yenmiştir. 2009’da ise karaciğer nakli olmuştur.

Ameliyatının üzerinden 18 ay geçtikten sonra, 17 Şubat 2011’de şirket yönetiminin artık Tim Cook’’da olacağını duyurmuştur.

2011 yılının 5 Ekim tarihinde hayata gözlerini yuman Steve Jobs; bugün pek çok insan tarafından örnek alınmaya ve hayat hikâyesiyle etkilemeye devam etmektedir.

 

 

YazarKeyfi | Hayata Dair

42 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Apple’nin kurucusu Steve Jobs muş onu öğrendim 🙂 🙂

  2. Steve Jobs şu an dünyanın en zengin insanı ama 4-5 ay içinde Elon Musk onu geçecek gibi görünüyor.

  3. Bu blog tıpkı eskisine benziyor! Tamamen farklı bir konu üzerinde ama hemen hemen
    aynı sayfa düzeni ve tasarımı. Harika renk seçimi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir