Uzayın Adamı : Elon Musk

Uzayın Adamı : Elon Musk

Elon Musk Hayatı

 

Elon Musk; Amerikalı, Güney Afrika asıllı,  28 Haziran 1971 doğumlu,ünlü bir girişimci, yatırımcı ve mühendistir. PayPal, Tesla ve SpaceX gibi birçok şirketin kurucu ortaklarındandır. Tesla Motors’un başkanı CEO’su ve ürün mimarıdır. SpaceX şirketinin baş tasarımcısı ve CEO’su, SolarCity’deki başkanlık görevine devam etmektedir.

Programlamayı ve yazılımı kendi çabalasıyla öğrenmiş; daha 12 yaşındayken Blastar adlı bir uzay oyunu yazmıştır.

Pretoria Boys High School’u bitirmiştir. Güney Afrika ordusuna asker olarak katılmak istemediği için 17 yaşındayken evden ayrılmıştır.

 

 

Eğitim-Öğrenim Hayatı

1992’de, Queen’s University’de başladığı üniversite hayatını 2 yıl devam ettirmiş, ardınadn University of Pennsylvania’da okuyarak lisans diploması almıştır.

Yoğun bir eğitim hayatı geçiren Elon Musk; kendine Walt Disney,  Bill Gates, Steve Jobs, Thomas Edison, Nikola Tesla gibi yenilikçileri ilham almıştır.

 

 

 

Kariyeri

Uzay, internet ve temiz enerjiyi insanların geleceğini etkileyecek en önemli 3 alan olarak belirten Elon Musk; birbiri ardına gelecek büyük girişimlerine Zip2 projesi projesiyle başlangıç yapmıştır. Compaq firması bu projeyi 1999 yılında 34 milyon dolarlık hisse senedi ve 307 milyon dolar nakitle satın almıştır.

Space Exploration Technologies şirketini 2002 yılının Haziran ayında kurmuş; bu şirkette de ses getirecek yeniliklere imza atmıştır Örneğin Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini ve Dragon adı verilen ilk uzay aracını bunların arasında saymak mümkündür.

 

Projelerinden Bazıları

  • SpaceX (Roket teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Elon Musk; Mars’ın gezegen hâline getirilerek kolonileştirmebileceğini savunmaktadır.)
  • Tesla Motors: Elektrikli araç üreten en büyük şirketlerden olduğu herkesin malumudur.
  • SolarCity: Şirketin amacı güneş enerjisi sistemini kullanarak ihtiyaç duyulan enerjinin güneşten elde edilmesini sağlamaktır.
  • OpenAI: Elon Musk tarafından kurulan birçok şirketten bir diğeri de bu olup; şirketin vizyonu yapay zekâ geliştirmeye dayanmaktadır. Kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulmuştur.
  • PayPal; Hyperloop / Boring Company ve CyberTruck projeleri de en çok bilinen girişimlerinden bazılarıdır.

Aktif bir girişimci olarak yaşamını sürdürmekte ve özellikle Tesla ile ilgili açıklamalarıyla konuşulmaya devam etmektedir.

YazarKeyfi | Hayata Dair

105 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Ya bu Elon Musk ne adam ya!!!!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir